klamki do furtek

Klamki do furtki w wersji dekoracyjnej

Klamki do furtki jako jedne z ozdób w ogrodzeniu

Ozdoby sprawiają, że ogrodzenie staje się piękniejsze. Gdy jest ich sporo, nadają mu przepychu. Są wyroby, które służą jedynie zdobieniu. Inne, jak właśnie klamki do furtki, mogą pełnić podwójną funkcję. Zawsze służą celom praktycznym. Jeśli wybierze się dekoracyjne, to będą też zdobić.

Dzięki klamce otwiera się furtkę i zamyka. Można wejść na posesję lub z niej wyjść. Jeśli nie ma innego podobnego elementu, musi się ona znaleźć w ogrodzeniu. Pytanie tylko, czy wybierać klamki do furtek w wersji ozdobnej. Inne elementy dekoracyjne zdobią całe ogrodzenie. Klamka jest tylko w jednym miejscu. Do ozdoby służą rozety. Rozmieszcza się je na wszystkich przęsłach. Zdobić też mogą groty oraz tralki metalowe. Jeśli mają urozmaicony wygląd, to pełnią i tę rolę. Jak i klamka, mają jednocześnie znaczenie praktyczne. W odróżnieniu od niej zdobią ogrodzenie na jego całości.
Klamka to szczegół, pojedynczy element. Jednak warto, by była dekoracyjna. Znajduje się w jednym punkcje, ale bardzo ważnym. Dostrzeże ją każdy, kto zechce otworzyć drzwiczki. Warto też pamiętać, że dla całościowego efektu istotne są detale.

Gdzie pasuje ozdobna klamka i jaka?

Dekoracyjna klamka zwiększa piękno furtki, a więc i całego ogrodzenia. Nie zawsze jednak można taką mocować. Można to zrobić wtedy, gdy jakieś inne elementy kute mają dekoracyjny charakter. Nie pasuje ona do ogrodzeń minimalistycznych. Przy klasycznych, ale skromnych, można poprzestać na zwykłej klamce. Może się znaleźć też taka delikatnie urozmaicona. Klamka o wyraźnym dekoracyjnym charakterze to wybór do ogrodzeń tradycyjnych i bogato zdobionych. Wtedy wygląda najlepiej. Pasuje i jest tym szczegółem, który podkreśla styl całości. Dekoracyjne klamki do furtki wyglądają rozmaicie. Może je zdobić koszyczek, taki sam, jaki zdobi niekiedy tralki. Niektóre nawiązują do motywów roślinnych i np. przypominają liście. Najlepiej jak wygląd tego elementu odnosi się do czegoś, co jest już na ogrodzeniu.
Dekoracyjną klamkę wybiera się wtedy, gdy całe ogrodzenie ma ozdobny charakter. Gdy są efektowne rozety kute, warto i o niej pomyśleć. Nie jest bez znaczenia, jaką się wybierze. Jej wygląd powinien nawiązywać do innych ozdób albo do charakteru ogrodzenia.